Eliberează certificate „Prietenul Tinerilor” pentru companiile din Iași: duminică, 6 mai

Duminică, 6 mai, ora 13.30, Casa de Cultură a Studenților, Iași: Tinerii Modelează Iașul

3 proiecte de tineret își încep drumul colaborativ spre implementare!

Raluca Iordăchianu te invită să i te alături:
Tinerii pot modela mediul de lucru în Iași, ca să fie pe gustul lor, să le răspundă nevoilor și aspirațiilor!

Uite Cum să ai angajatori prietenoși cu tinerii:

„Un mediu urban care reține tinerii, face din angajatori și din dinamica muncii, o sursă de creștere și de împlinire pentru tineri. De aceea, propun elaborarea unui set de indicatori în baza cărora, companiile din Iași să primească „certificate” care indică în ce măsură oferă tinerilor un climat potrivit cu nevoile lor”, notează Raluca Iordăchianu în prezentarea proiectului.

În funcție de scorul obținut, companiile care se pliază cel mai bine pe așteptările tinerilor, vor primi certificatul „Prietenul tinerilor”. Printr-o scală de evaluare pusă la punct tot de tineri, angajatorii vor primi zâmbete, aplauze sau stele, în funcție de gradul în care răspund aspirațiilor Millennialilor.

Profilurile companiilor cu un scor ridicat de adaptare la nevoile și aspirațiile celei mai proaspete generații care a intrat în câmpul muncii, vor fi popularizate și prezentate ca exemple de bune practici în mediile studențești. În felul acesta, cele mai prietenoase companii cu tinerii devin și anagajatorii lor preferați.

„Pe termen mediu și lung, companiile din Iași vor asimila comportamente tot mai responsabile și mai complexe, iar această abordare le va asigura credibilitatea și atractivitatea în rândul principalilor potențiali angajați. Tinerii devin promotorii unui mediu de lucru tot mai corect, mai atractiv și mai uman în Iași, iar nevoile lor își găsesc un răspuns de impact. Iașul, la rândul său, își poate construi mai departe brandul, ca centru urban cu adevărat prietenos cu tinerii”, mai notează Raluca.

Ce-ai de făcut:

Vino duminică, la ora 14.00, la Casa de Cultură a Studenților, la dezbaterea „Tinerii Modelează Iașul”

Fă brainstorming alături de Raluca și de alții din sală, despre cum poate fi transformată-n realitate ideea aceasta

Adu-ți și prietenii.

Cristian Neagoe, fondatorul Street Delivery România,

moderează dezbaterea „Tinerii Modelează Iașul” și-ți dă idei cu artificii. Uite ce se întâmplă:

—> Trei proiecte care vizează educația altfel (proiect propus de Cătălin Ungureanu), un mediu de business împrospătat de tineri (proiect propus de Raluca Iordăchianu) și un oraș verde, cu oameni conștienți (proiect propus de Mădălina Iordache) sunt prezentate de autorii lor într-o sesiune de pitchuri.

—> Trei consilieri locali (Răzvan Timofciuc – PNL, Bogdan Crucianu – PSD și Tudor Dornean – PNL) se angajează să sprijine evoluția celor trei proiecte.

—> Ieșenii din public fac brainstorming ca să rafineze ideile de proiect.

—> După eveniment, proiectele trec printr-un proces de matching, cu actori din mediul privat, care le pot accelerea evoluția. IULIUS facilitează procesul de matching prin care ideile tinerilor își găsesc parteneri cu expertiză, care să le îmbrățișeze.

—> Ieșenii se coagulează în grupuri de lucru civice, în jurul celor trei proiecte susținute de mediul privat și de reprezentanți locali, ca să le implementeze colaborativ.

Află mai multe și despre celelalte 2 proiecte:

Pe 6 mai, ora 14.00, Casa de Cultură a Studenților.

Fă echipă cu Raluca dacă:

Vrei să contribui la dezvoltarea strategiei proiectului

Vrei să contribui la elaborarea idicatorilor (să afli ce-și doresc tinerii de la locul de muncă și de la colegii lor)

Vrei să comunici cu manageri și angajați din companii, ca să popularizezi proiectul și să afli feedback-ul lor

Vrei să „plantezi” barometrul prieteniei față de tineri, în rândul angajaților din companii și să contribui la „măsurători”

Vrei să creezi o campanie de comunicare ce va răsuna în rândul tinerilor și-al angajatorilor din Iași

Vrei să participi la dezvoltarea unui site care să înrădăcineze proiectul în Iași

Duminică, 6 mai, vino să vezi dacă vrei să faci parte din povestea asta:

Pe 6 mai, ora 14.00, Casa de Cultură a Studenților.

Tinerii Modelează Iașul se derulează în cadrul Festudis și coagulează comunitatea locală în jurul proiectelor care fac din tineri motorul schimbării.

Eveniment organizat în colaborare cu