Green Impact: Inteligență Culturală și Verde – Tineri împliniți (duminică, 6 mai)

Duminică, 6 mai, ora 14.00, Casa de Cultură a Studenților, Iași: Tinerii Modelează Iașul

3 proiecte de tineret își încep drumul colaborativ spre implementare!

Mădălina Iordache, unul dintre cei trei inițiatori, te invită să i te alături în Green Impact:

Tinerii ieșeni din clasele 9-12 întâlnesc tineri din alte țări și-și dezvoltă inteligența culturală.

Experimentează cum să recicleze obiecte greu degradabile, își exersează creativitatea și inițiativa.

Își dezvoltă un stil de viață sustenabil, conștient, creativ și proactiv.

Vino la dezbatere și fă din Green Impact un proiect care shimbă stilul de viață pentru o generație!

Pe 6 mai, ora 14.00, Casa de Cultură a Studenților.

Uite ce înseamnă Green Impact:

Elevii „vor avea parte de sesiuni construite spre educarea participanților în materie de reciclare, reutilizare și protecția mediului și activități de dezvoltare personală. Unul dintre obiectivele proiectului este de a face conștienți liceenii și comunitatea din Iași de nevoia de cunoaștere, înțelegere și aplicare a conceptului de a fi sustenabil”, notează Mădălina Iordache în descrierea proiectului.

Tinerii vor avea parte de sesiuni prin care să folosească lucrurile uzate, care se degradează greu, pentru a crea noi obiecte, precum genți, portofele,etc.

De asemenea, proiectul vizează informarea și cunoașterea metodelor folosite de către companiile din Iași de specialitate, în procesul de colectare, reciclare și curățare a mediului.

„Millennials au crescut cu gândul că ei sunt cei care vor aduce o schimbare, își doresc să se afirme și să își lase amprenta în mediul din jur, să facă totul original”, mai notează Mădălina.

Green Impact împletește nevoia lor de afirmare cu reflexe de viață sustenabilă.

Ce-ai de făcut:

Vino duminică, la ora 14.00, la Casa de Cultură a Studenților, la dezbaterea „Tinerii Modelează Iașul”

Fă brainstorming alături de Mădălina și de alții din sală, despre cum poate să crească și să prindă rădăcini în Iași acest proiect.

Adu-ți și prietenii.

Cristian Neagoe, fondatorul Street Delivery România,

moderează dezbaterea „Tinerii Modelează Iașul” și-ți dă idei cu artificii. Uite ce se întâmplă:

—> Trei proiecte care vizează educația altfel (proiect propus de Cătălin Ungureanu), un mediu de business împrospătat de tineri (proiect propus de Raluca Iordăchianu) și un oraș verde, cu oameni conștienți (proiect propus de Mădălina Iordache) sunt prezentate de autorii lor într-o sesiune de pitch-uri.

—> Trei consilieri locali (Răzvan Timofciuc – PNL, Bogdan Crucianu – PSD și Tudor Dornean – PNL) se angajează să sprijine evoluția celor trei proiecte.

—> Ieșenii din public fac brainstorming ca să rafineze ideile de proiect.

—> După eveniment, proiectele trec printr-un proces de matching, cu actori din mediul privat, care le pot accelerea evoluția. IULIUS facilitează procesul de matching prin care ideile tinerilor își găsesc parteneri cu expertiză, care să le îmbrățișeze.

—> Ieșenii se coagulează în grupuri de lucru civice, în jurul celor trei proiecte susținute de mediul privat și de reprezentanți locali, ca să le implementeze colaborativ.

Pe 6 mai, ora 14.00, Casa de Cultură a Studenților.

Fă echipă cu Mădălina dacă:

Vrei să atragi în proiect profesioniști care știu cum facem să trăim sustenabil – creativ și totodată, responsabil

Vrei să fii ambasador Green Impact în rândul companiilor care pot contribui la asigurarea workshop-urilor verzi – de dezvoltare personală (soft skills și comportamente eco) pentru adolescenți

Vrei să contribui la o campanie de comunicare care să activeze adolescenții pe calea cea verde

Vrei să contribui la dezvoltarea site-ului, ca adolescenții să rezoneze mai repede cu filosofia Green Impact

Află mai multe și despre celelalte 2 proiecte:

Certificate „Prietenul Tinerilor” pentru companiile și angajatorii din Iași

Tinerețea se molipsește, iar prospețimea mediului de afaceri nu are vârstă

.

Raluca Iordăchianu

este autoarea propunerii. Vezi mai multe detalii aici.

Altă Întrebare: prima plicație de self-learning în limba română și gratuită din România

Pe „Altă Întrebare”, a învăța devine o joacă. Acolo găsești clase digitale, recompense – medalii, puncte și premii virtuale. Pe „Altă întrebare”, orice tânăr poate studia interactiv: fiecare utilizator lucrează în ritmul său, la orice lecție, acompaniat de explicații video, exerciții, jocuri, exemple și teste. Își poate urmări evoluția și află cât la sută mai are până stăpânește o noțiune, un capitol sau o întreagă materie. Își poate vedea colegii din clasă, ca să se ambiționeze.

Tineri care deprind cunoștințele pe un traseu personalizat și le iese din minte că „nu-i duce capul”

.

Cătălin Ungureanu

este autoarea propunerii. Vezi mai multe detalii aici.

Pe 6 mai, ora 14.00, Casa de Cultură a Studenților.

Tinerii Modelează Iașul se derulează în cadrul Festudis și coagulează comunitatea locală în jurul proiectelor care fac din tineri motorul schimbării.

Eveniment organizat în colaborare cu