Înscrie ideea ta de-a face tinerii din Iași mai fericiți. Până pe 22 aprilie

Mai mult timp pentru proiecte care fac din tineri, liderii Iașului! Până pe 22 aprilie, înscrie o idee care face viața tinerilor din oraș să trepideze!

O vei putea implementa cu sprijinul mediului privat și al comunității locale.

Cum funcționează:
1. Înscrii ideea de proiect până pe 22 aprilie.
2. Trei dintre idei sunt selectate să intre în vizorul întregii comunități. Autorii lor le prezintă într-o sesiune de pitch-uri pe 6 mai.
3. Publicul le rafinează și completează.
4. Trei consilieri locali le adoptă simbolic.
5. Facem matching între cele trei idei și companii din Iași, care să le sprijine implementarea.
6. Specialiști și oameni activi din comunitatea locală se alătură autorilor, contribuind la implementarea ideilor.
7. Ideile sunt implementate direct de autorii lor, cu sprijinul actorilor din mediul privat, al comunității și-al reprezentanților.
8. Iașul urmează tinerii și se dezvoltă pe gustul lor!

Generează-ți tu însuți realitatea!

Propune un proiect pentru tineri și implementează-l cu sprijinul comunității locale, al reprezentanților și-al actorilor din mediul privat!

Înscrie ideea ta până pe 22 aprilie aici.

Ce se întâmplă când tinerii conduc adulții către schimbare, iar nu vice-versa?

În toată lumea se derulează un experiment: tinerii devin lideri, iar adulții îi urmează. Tinerii au ideile, adulții îi sprijină prin expertiza lor să le pună în practică. Ce iese din asta? O societate care crește după gustul tinerilor, o comunitate mai proaspătă și mai colaborativă.

Uite câteva exemple care să-ți dea curaj!

Tinerii Cercetează. Tinerii Acționează

YPAR HUB – Berkeley UK: Cercetare și proiecte conduse de tineri.

Tinerii aleg să afle ce se întâmplă cu ei și comunitatea în care trăiesc. Propun subiecte de cercetare care îi interesează în mod direct, în viața de zi cu zi.

Adulții le oferă aces la baze de date și-i ghidează să cerceteze corect.

Pe baza rezultatelor, tinerii creează ei înșiși proiecte de intervenție, care să îmbunătățească situația.

Bugetare participativă condusă de tineri pentru tineri

Din 2014, tinerii din Boston au dreptul să decidă ce să facă cu un procent din bugetul local. Tinerii propun proiecte și tot ei decid care dintre ele vor fi finanțate din bani publici.

Același lucru se poate întâmpla în școli și licee, plecând de la fondul clasei

același lucru se poate întâmpla în campusurile studențești

Cartiere redefinite de tinerii din Germania

Începând cu 2014, în Germania, tinerii au primit puterea de-a remodela cartierele în care trăiesc, astfel încât să aibă la îndemână ce-și doresc: spații de socializare gratuite, scene pentru spectacole și workshop-uri.

Tinerii au devenit city-buiders.

Tinerii moderează comportamentul companiilor

În orașe din UK și SUA, studenții le-au spus angajatorilor locali cum să funcționeze ca să fie pe gustul lor: au cerut mai multă responsabilitate socială, proiecte de implicare în comunitate, spații colorate și programe flexibile.

Au eliberat certificate de tipul youth-friendly pentru companiile care răspundeau cerințelor lor, transformându-le în campioni pe piața locală de angajatori.

Tinerii din Iași au deschis Primăria pentru tineri

Tinerii din Iași au inițiat, coordonat și-au derulat primul internship într-o primărie, gândit de tineri pentru tineri

Fă-ți curaj să găsești o idee care să facă viața tinerilor mai bună și fii gata s-o implementezi cu sprijinul mediului privat, al comunității și-al reprezentanților locali! Ideal ar fi ca proiectul tău să poată fi implementat în cel mult 6 luni.

***
Tinerii pot avea leadership-ul în Iași, iar adulții să-i urmeze, sprijinindu-i să-și pună proiectele în practică!

Cei chemați să creeze o realitate cu zvâc în Iași

Orice tânăr, „independent” sau cu gașca lui de prieteni

Oamenii ligilor studențești sau din asociații de tineret formale și informale

Oameni cu viziune din mediul privat și/sau firmele și companiile în care lucrează